GRB 051021A
GCN Circular 4180
Subject
GRB 051021A: RTT150 optical observations
Date
2005-10-30T06:41:30Z (21 years ago)
From
Rodion Burenin at IKI, Moscow <rodion@hea.iki.rssi.ru>
R. Burenin, D. Denisenko, M. Pavlinsky, R. Sunyaev (IKI), I. Khamitov,
Z. Aslan (TUG), U. Kiziloglu (METU), E. Gogus (Sabanci Uni.),
I. Bikmaev, N. Sakhibullin (KSU/AST)
report:
The optical transient associated with GRB 051021A (Yoshida et al., GCN
4116; Fox et al., GCN 4120) was observed with Russian-Turkish 1.5-m
telescope (RTT150, Bakyrlytepe, TUBITAK National Observatory, Turkey) in
BVR filter set, starting at Oct. 21, 18:15 UT, 4.88 hours after the
burst.
Compared to USNOB, the magnitudes are about:
t-t0,h
5.34 R=21.1
9.95 R=21.8
5.70 V=22.2
10.18 V=22.6